Wkładki dla dzieci

Zaopatrywanie dzieci we wkładki ortopedyczne posiada tyle samo zwolenników co przeciwników. Faktem jest, iż zwyrodnienia i wady wrodzone stóp dotyczą tylko niewielkiego procenta nowo narodzonych dzieci. Wady, które pojawiają się później, często są efektem zaniedbań, ale i równie często nadgorliwości ze strony rodziców.
 
W trakcie rozwoju dziecka stopa przechodzi różne fazy:
  • w 1 roku życia stopa posiada poduszkę tłuszczową, która maskuje kształt stopy – stan ten określany jest tzw. płaskostopiem fizjologicznym. Kolana ustawione są w szpotawości
  • 2 i 3 rok życia to okres, w którym poduszka tłuszczowa nadal może się utrzymywać, a kolana często są ustawione w koślawości.
  • 4 rok życia to czas kiedy poduszka tłuszczowa zanika i odsłania się sklepienie stopy
  • 5 i 6 rok życia to czas, w którym łuk podłużny jest prawidłowo rozwinięty. Koślawość kolan zdecydowanie się zmniejsza.
  • 7 rok życia to czas, w którym stopa powinna wyglądać już jak u dorosłego człowieka.
Korygowanie wad, które w danym okresie rozwoju uważa się za fizjologiczne jest zdecydowanym błędem. Zaopatrzenie dziecka we wkładki ortopedyczne bez ewidentnych wskazań może mieć negatywne konsekwencje w postaci osłabienia stabilizatorów czynnych i biernych, co w przyszłości może rzutować na rozwój wad stóp. Natomiast w przypadkach kiedy korzystanie z wkładek ortopedycznych okazuje się konieczne (poprzedzone badaniem), należy pamiętać o jednoczesnym prowadzeniu ćwiczeń ukierunkowanych na korekcję wady. W przypadku dzieci to właśnie ćwiczenia stanowią priorytet, a wkładki uzupełnienie całego procesu terapeutycznego. Zaopatrzenie dzieci tylko we wkładki bez postępowania korekcyjnego może pogłębiać istniejące już wady.
 

TRZEBA ZATEM PAMIĘTAĆ O MODYFIKACJI WKŁADEK I NANOSZENIU ZMIAN STOSOWNYCH DO ROZWOJU DZIECKA. NIE ZAPOMINAJMY, ŻE TO MIĘKKIE  I PLASTYCZNE  DZIECKO ROŚNIE, ROZWIJA SIĘ I ZMIENIA NAWYKI.

WAŻNA JEST WSPÓLNA PRACA RODZICÓW, DZIECI FIZJOTERAPEUTÓW ORAZ ORTOPODOLOGÓW.

Zabiegi ortopodologiczne:

Wkładki dla dzieci w Szczecinie - umów się na wizytę:

Godziny otwarcia

  • Pn, śr, pt: 8:00 - 16:00
  • Wt., czw: 12:00 - 20:00
  • Sobota: 9:00 - 12:00
    (dodatkowo płatna po ustaleniu terminu)