Brodawki - kurzajki
Brodawki powstają w skutek osłabionego układu immunologicznego organizmu i jest to rezultat działania wirusa HPV (human papillomaviru). Brodawki częściej nabywają osoby odwiedzające baseny kąpielowe lub inne wspólne części typu prysznice, sauny, czy też kluby fitness. Wiek w tym przypadku nie ma kompletnie znaczenia.
Występują pojedynczo lub tworząc trudne do wyleczenia skupiska.
Do zakażenia dochodzi poprzez bezpośredni kontakt lub poprzez przedmiot, z którym osoba zarażona miała styczność (np. buty, posadzka, basen). Najczęstszą lokalizacją zmian są stopy, w tym wały paznokciowe, okolica podpaznokciowa oraz strona podeszwowa stóp. Brodawki mogą występować również i na innych częściach ciała np. twarz, szyja lub dłonie. Brodawki mogą występować w formie płaskiej lub przypominającej narośl tkance. Można zauważyć również takie których wygląd do złudzenia przypomina odcisk, dlatego rozpoznanie brodawki wirusowej jest czasami nie lada wyzwaniem nawet dla dermatologa, czy podologa. Dodatkowym objawem jest łuszczenie się naskórka. Przybierają one kolor biały, lekko żółty, bądź tez szaro-zielonkawy Brodawki dość szybko się rozprzestrzeniają i są forma zakaźną. mogą często występować wspólnie ze stanami zapalnym.
Rzadko jest to schorzenie bolesne, chyba że pod brodawką występuje odcisk lub wywołany jest stan zapalny (co nie jest odosobnionym przypadkiem) – wówczas jest bolesna.
Leczenie brodawki nie jest zabiegiem krótkotrwałym i wymaga współpracy pacjenta.
Leczenie brodawek w Szczecinie - umów się na wizytę:
Skontaktuj się z nami
Godziny otwarcia
- Pn, śr, pt: 8:00 - 16:00
- Wt., czw: 12:00 - 20:00
-
Sobota: 9:00 - 12:00
(dodatkowo płatna po ustaleniu terminu)