Wrastające paznokcie

Paznokieć wrastający – to zaburzenie, które najczęściej dotyczy paznokcia dużego palca u stopy. Płytka paznokciowa palucha zawija się i wrasta w otaczającą ją skórę, czyli tzw. wał paznokciowy, co powoduje przykre dolegliwości. Paznokieć może wrastać tylko z jednej strony lub też z obu. Schorzenie to może dotknąć właściwie każdego, chociaż częściej obserwuje się je u ludzi młodych.

Wyróżniamy dwa powody wrastania paznokci:

– Pierwszy z nich dotyczy paznokci rosnących samoistnie w dół wbijając się w wał paznokciowy – czego powodem może być genetyka.

– Drugi dotyczy paznokci wrastających ze względu na uraz mechaniczny. Bardzo częstym powodem takich urazów jest chodzenie w ciasnych, zwężanych i mało wygodnych butach (najczęściej dotyczy to kobiet). Innym powodem jest zbyt krótkie lub nieprawidłowe obcinanie paznokci stóp. Równie ważnym czynnikiem jest także praca zawodowa lub przeciążenie stóp podczas treningów, czy chodzenia po górach.

Stopy z Haluksami także w istotny sposób wpływają na kształt i układ paznokcia. Deformacja stopy z Halluxem sprawia, że największy palec stopy, czyli „paluch”, naciska lub ściera się z sąsiednim palcem, a to z kolei przyczynia się do powstawania modzeli, odcisków, stanu zapalnego i wrastania paznokcia, jak i palców młoteczkowatych.

Wrastający paznokieć może w początkowej fazie nie dawać uczucia bólu, ale nawet początkowy dyskomfort jest sygnałem, aby jak najszybciej pojawić się u podologa. Zaniechanie tego prowadzi do zaczerwienienia tkanki skórnej, potem pojawia się wydzielina ropna i tzw. „dzikie mięso”, czyli hipergranulacja. Ostatnia faza jest niezmiernie bolesna i dużo trudniejsza do opanowania. Dochodzi do niej przez zaniedbanie stadium początkowego, czego skutkiem jest to, iż chory nie tylko mocno utyka, ale powoli przestaje całkowicie chodzić. W skrajnych wypadkach może dojść do zakażenia organizmu.

Leczenie wrastających paznokci w Szczecinie - umów się na wizytę:

Godziny otwarcia

  • Pn, śr, pt: 8:00 - 16:00
  • Wt., czw: 12:00 - 20:00
  • Sobota: 9:00 - 12:00
    (dodatkowo płatna po ustaleniu terminu)