Odciski

Do częstych dolegliwości stóp należą twarde odciski, są to twarde miejsca powstałe na skutek tarcia oraz trwałego, punktowego ucisku.

Na skutek tarcia za sprawą niewygodnego obuwia albo na skutek ucisku kości (od spodu stopy ) tkanka miękka zaczyna się bronić i zaczyna twardnieć, aż powstanie grube miejsce rogowe, przekształcające się w następnym stadium w bolesny odcisk.

Odciski od zewnątrz przybierają różny kształt, od okrągłych do podłużnych i elipsoidalnych.

W podologii znanych jest aż 9 rodzajów odcisków. Często są bardzo bolesne. Powodem bólu jest rdzeń lub tzw. trzpień w kształcie stożka, który z biegiem czasu wrasta coraz głębiej w stopę. Może on przebić tkankę miękką i dotrzeć nawet do okostnej, co w dalszej kolejności może wywołać stan zapalny miejscowy. Usuwanie takiego odcisku w gabinecie podologicznym jest bardzo pracochłonne.

Najczęściej występujące odciski to;

– odciski twarde „Clavus Durus”,

– odciski w wale paznokciowym „Clavus Sulcus”.

Te dwa rodzaje odcisków usuwa się najłatwiej.

Często spotykanym miejscem odcisków na stopach jest śródstopie, czyli przednia część stopy. Odciski mogą też wystąpić w innych  częściach stopy, jak również w wale okołopaznokciowym, a nawet pod płytką paznokcia.

Domowe sposoby usuwania odcisków za pomocą zmiękczających płynów lub plastrów z kwasem salicylowym często są bezskuteczne. Stosowanie ich może doprowadzić do znacznego pogorszenia stanu zdrowia stóp. Odciski na stopach bez odpowiedniej profilaktyki potrafią się odnawiać, a nawet przybierać większą i groźniejszą postać. Nieusuwane odciski są  pod wpływem ciężaru ciała wgniatane w głębsze partie tkanki łącznej, co może doprowadzić do coraz większego bólu i być powodem stanów zapalnych.

Poza tym odciski bywają podobne do modzeli albo brodawek. Każda z tych przypadłości jest całkowicie inaczej leczona (usuwana). Stosowanie np. plastrów na odciski dostępnych w aptece na brodawki stóp skutkować będzie stanem zapalnym i przyniesie tylko szkodę. Zmiany skórne na stopach powinny być zdiagnozowane  przez podologa lub dermatologa.

Co można zrobić by zapobiegać odciskom

  • Unikaj ciasnego i niewygodnego obuwia.
  • Dokładnie osuszaj strefę międzypalcową. Szczególnie jeżeli masz palce ściśle przylegające do siebie. W tym celu używaj ręcznika z chłonnego materiału.
  • Nie używaj ostrych narzędzi metalowych podczas samodzielnego robienia pedicure. W szczególności dotyczy to miejsc przy wale paznokciowym.
  • Należy korygować deformacje palców i stóp. Najlepiej pod okiem podologa, który w razie potrzeby założy odpowiednie odciążenie lub ortozy.
  • W przypadku odcisków odnawialnych dobrym sposobem jest chodzenie w wygodnych butach z indywidualną wkładką ortopedyczną.

Odciski

Leczenie odcisków w Szczecinie - umów się na wizytę:

Godziny otwarcia

  • Pn, śr, pt: 8:00 - 16:00
  • Wt., czw: 12:00 - 20:00
  • Sobota: 9:00 - 12:00
    (dodatkowo płatna po ustaleniu terminu)